Reede, 16. jaanuar 2009

Kes on raw vegan?

Seekord siis sellest, kes on raw veganid:)


Kokkuvõtvalt siis inimesed, kes söövad toortaimetoitu.

Alguses tundus päris karm aga nüüd mitte eriti, eriti, kui olla proovinud. Pärast paastulaagrit on eriti mõnus. Kunagi tundus, et selleks, et kõht oleks talvel ikka täis, tuleb sisse pugida korralik praad, soovitavalt liha ja ahjukartuliga (tööl oli alati selline tunne, et muidu ei jaksa lihtsalt) ja pärast oli kõht küll täis aga kuidagi uimane tunne oli.

Täna panin hakkama ühe korraliku suure kurgi, avokaado ja 1/8 kapsast ja mul oli energiat rohkem kui kunagi varem, pea selge ja jõudu jätkus ka õhtuks.

Kuidas ma selle teemaga üldse kokku puutusin?

Suvel proovisime sõpradega 7 Lindeni ökokülas Saksamaal (http://www.oekodorf7linden.de/) nende raw veganite spets-majas nimega Club 99 nende tavapärast lõunasööki ja ausaltöeldes sellest ajast mai saagi enam kuidagi sellele mõtlemata jätta.

Nad elasid majas, mille nad olid käsitsi oma ümbrusest paarikümne meetri raadiusest leitud materjalidest ilma elektriseadmeteta kolme aasta jooksul kokku ehitanud (ka naelad olid taaskasutatud). Maja oli ise põhust ja savist. Ja seda sisustas taaskasutatud mööbel, küte ja elekter oli päikese põhjal. Võimas. Nad sõid toortoitu keskkondlikel põhjustel ja kutsusid meid ka seda proovima. See oli imeline!

Nad sõid palju salatit. Sealjuures väga häid.
Õitsvaid lilli, naate, oblikaid

Seemneid-pähkleid

Õuna-sadade-roheliste-asjade-jooki, kus kõik vitamiinid sees.

Alguses hoidsime kõik koos ringis käest kinni ja silme ees läks valgeks, südames heledaks.Sain aru, et neil on kõigile meile siin planeedil palju õpetada ja me pole sellest veel kõik jõudnud aru saada. Aga nende silmades oli kaastunne. Nemad olid juba aru saanud.

Rääkides sellest, Miks inimesed seda üldse teevad, on vist kõige olulisem toodete:
  • ökoloogiline jalajälg: kõige hullema sammu jätavad Maasse ja tema atmosfääri piima- ja lihatooted, eriti karm on see meie hea ja teadatuntud või. See muidugi oleneb väga, kust midagi on pärit. Kui asi tuleb ikka väga kaugelt, siis olgu ta või idud, võib ta ikkagi olla väga karmi jalajäljega ning tasub teha neid selle asemel hoopis nt ise kodus. Aga üldjoontes kui tarbida rohelist, värsket või juurikaid, on võimalik kätte saada kodumaist. Jah, loomulikult, ökokogukonnas olid nad kõik oma juurikad juba jõudnud kasvatada ise. Aga see äkki ongi arenguväljakutse?
  • tervislik mõõde: siin on palju erinevaid arvamusi ja koolkondi: ph-dieet, veregrupidieet, toortoitlased (osad söövad ka toorest kala), ükskõik mis, peaasi, et toores, ka pähklid ja kuivatatud puuviljad on ok. Sain selle wiki artikli järgi aru, et on isegi olemas ainult idusööjaid. Ja tean, et on ka neid, kes üldse mingeid elektriseadmeid ei kasuta (ka nt saumikserit mahlategemiseks mitte), soojendavad vett päikese käes (olen näinud siukest spetsaparaati samuti 7 Lindenis, superlahe asi, tüübid tegid endale teed mingi peegli ja SATi taldriku sarnase asjaga), külmkapi asemel on kelder või üldse mitte (otse maast suhu). Aga kokkuvõtvalt on toortoit tegelikult tõeliselt tervislik (siin on agasid paari aine osas, nimelt vist B12 aga ma uurin seda teemat). Mind huvitab rohkem see Ph ja Dr Youngi teema ning inimese verepilt, et mis peaks seal olema või sealt puuduma, et verepilt oleks korras. Ja mulle tundub kasvõi lihtsalt enese peal katseid tehes, et mul on Kerge olla, kui ma värsket söön ja mul on ka palju jõudu, olen leplikum ning parem inimene, voolan kuidagi hästi ja kõigest sujuvalt läbi, ei jää kinni, blokki, ahastama, olen alati valmis midagi tegema ja asjades kaasa lööma ning ütlema esimest korda elus elule ja asjadele JAH :)

St, et võib-olla viimane on siis isiklik mööde :) Kunagi sügisel lugesin palju välismaiseid toortoidusaite ja seal kirjutas üks esi-toortoitlane oma emotsioone väljendades seda, et raw food gave me my life back. Ja mina olen temaga täiesti nõus. Ma tunnen, et mul on uuesti elu, elujõud, soov elada, soov liikuda, areneda, armastada, suhelda jne!

Superaitäh!

Jajah: ja lõpuks:

  • ökoloogiline mõõde ja mõte: et asi oleks ühesõnaga mitte lihtsalt toores, vaid soovitavalt ka puhas. Kes iganes on näinud filmi "Meie igapäevane leib" ja ka tegelikult ju kõik teised, kes teavad, mida taimedele peale pannakse, teavad, millest jutt. Selles filmis nimelt kandis tüüp, kes taimedele taimekaitsevahendeid peale pritsis, ise gaasimaski, et ära ei lämbuks. Dokumentaal ülivõimas. Ühtegi kommentaari polnud, lihtsalt julmad kaadrid sellest, mida taimedele peale pannakse, mille sees nad üldse kasvavad ja mida me sööme loomulikult (kuidas loomadega tehakse jne). Karm asi ühesõnaga. Mahe on jahe.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar